Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця.
Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки та є причиною 96% випадків смерті від гепатиту. Саме гепатити В і С стануть найбільшою проблемою охорони здоров’я у наступні 10 років.
Вчасне діагностика вірусних гепатитів є дуже важливою, оскільки завдяки лікуванню можна попередити розвиток серйозних уражень печінки.
Зробити тест на вірусні гепатити варто хоча б раз протягом життя.
Періодичне повторне тестування (раз на рік) рекомендовано для всіх осіб, з поведінкою, станами та факторами, які можуть призводити до підвищеного ризику інфікування, а саме:
Безкоштовно зробити експрес-тест на вірусні гепатити можна у свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, або самостійно, придбавши тест у аптеці.
Зверніться до лікаря, з яким ви підписали декларацію.
Сімейний лікар може Вас обстежити на вірусні гепатит С та В із використанням швидких тестів. Якщо результат тесту позитивний, необхідно буде пройти підтверджуюче обстеження методом ПЛР.
Пам’ятайте, що позитивний швидкий тест не є підтвердженням діагнозу, а може свідчити, що ви перехворіли і самостійно позбулись вірусу. Тест на вірусні гепатити потрібно робити усім: людина перебуває у групі ризику доти, поки не знає інфікована вона чи ні. Позитивний результат експрес-тесту не є підставою для постановки діагнозу. На цьому наголосили учасники прес-конференції, присвяченої Всесвітньому дню боротьби з гепатитами, що відбулася 28 липня у МОЗ.
Для підтвердження/спростування результату швидкого тесту на антитіла до вірусу гепатиту С потрібно звернутися до лабораторії та здати кров на аналіз для визначення РНК-вірусу гепатиту методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР якісний). У разі позитивного аналізу — звернутися до гепатолога (інфекціоніста, гастроентеролога). Лікар призначає додаткові обстеження, встановлює діагноз, визначає стадію захворювання та необхідність лікування. Наявність захворювання не завжди передбачає терміновість лікування.
Після цього потрібно стати на диспансерний облік. Отримати безкоштовне лікування можна в медичному закладі, який реалізує Державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів програму за місцем реєстрації (прописки). Якщо місце реєстрації відрізняється від місця фактичного проживання, необхідно отримати тимчасову реєстрацію у відповідних державних органах.
Щоб отримати лікування, потрібно подати заяву головному лікарю на участь у зазначеній програмі. Участь у програмі лікування ухвалюється комісійно на основі медичних показників. У разі переведення на лікування з одного закладу в інший, рекомендується просити виписку з історії хвороби та робити копії усіх аналізів.
Наразі в Україні діють такі програми безкоштовного лікування вірусних гепатитів:
Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Діє на території всієї країни.
регіональні програми лікування гепатиту С. Чи діє така програма у Вашому регіоні, уточніть у лікаря;
Пілотна програма лікування МБФ «Альянс громадського здоров’я». Інформацію щодо установ, які приймають пацієнтів, та медичні критерії відбору можна отримати на сторінці організації.
Якщо Ви вже знаєте, що хворі на вірусний гепатит С або В, можна одразу звернутися до лікаря-інфекціоніста поліклініки за місцем проживання або інфекційної лікарні.
За посиланням ви можете знайти контакти закладів охорони здоров’я, які надають послуги із лікування вірусних гепатитів.
Після підтвердження діагнозу, лікар-інфекціоніст надасть Вам інформацію, де проводиться безкоштовне лікування гепатитів за Державною програмою та перелік необхідних обстежень перед його початком.
Звернутися до обраного закладу та розпочати лікування.
Перелік закладів Сумської області, які проводять лікування гепатитів:
Комунальне некомерційне підприємства Сумської обласної ради «Медичний
Клiнiчний центр iнфекцiйниx xвopoб тa деpмaтoлогiї iм. З.Й.Кpaсoвицького,
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»