Внаслідок повномасштабної агресії російської федерації на території України підвищилась міграція населення, зруйновано велику кількість інфраструктурних об’єктів системи охорони здоров’я, а пріоритети населення змістились на забезпечення базових життєвих потреб.
Всі ці фактори сприяють появі значного прошарку невакцинованих дітей, як наслідок – високий ризик виникнення та розповсюдження спалахів вакцинокерованих інфекцій, зокрема кору. Про це попереджає також ВООЗ. Реагування на такі виклики спричинить і без цього наявне навантаження на систему, потужності якої зараз вкрай необхідні для потреб оборони України.
Не так давно, під час спалаху кору в Україні у 2017-2019 роках захворіло 112 тисяч українців, 41 – на жаль, померли. Цим випадкам можна було запобігти шляхом вакцинації.
Отже, з метою мінімізації ризиків виникнення та розповсюдження спалахів кору в нашій країні, 17 липня 2023 року стартувала «наздоганяюча» catch-up кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення, яку заплановано до кінця вересня 2023 року.
Заплановано проведення понад 260 тисяч щеплень, однак аналізуючи поточні темпи – «наздоганяюча» catch-up кампанія може розтягнутися на місяці, що є неприпустимим. Так, за місяць “наздоганяючої вакцинації” проти кору щеплення отримали лише трохи більше 43 тис дітей (16,6% із запланованих), що становить ризик спалаху кору під час навчального року. Враховуючи, що вже з 1 вересня діти знаходитимуться у колективах та перебуватимуть у бомбосховищах під час тривог, ризики інфікування серед нещеплених дітей зростають.
Україна отримала достатню кількість вакцини для профілактики кору, паротиту та краснухи від світового виробника MSD. Недопущення спалаху, належне проведення згаданої кампанії та повноцінне охоплення щепленнями підлягаючої когорти дітей є питаннями Національної безпеки та перебуває на контролі як МОЗ так і Уряду країни.
Лікарі КНП ОМР «ОМЦПМСД» звертаються до батьків з проханням перевірити вакцинальний статус своїх дітей за допомогою усіх доступних засобів зв’язку та методів комунікації, зокрема під час оглядів та консультацій та при необхідності надолужити пропущені щеплення проти кору якнайшвидше, та не забувати про проведення вакцинації проти інших інфекцій відповідно до календаря щеплень.
Також нагадуємо батькам дітей, що відповідно до статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» що для дітей, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем профілактичних щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Нещеплені діти до очного освітнього процесу не допускатимуться.
Якщо при перебуванні з дітьми за кордоном, їм було проведено щеплення, Вам необхідно звернутися до свого лікаря, можна засобами телекомунікації (месенджери, електронна пошта, тощо). з документом про щеплення з проханням внести дані про вакцинацію в електрону медичну картку дитини. Такі щеплення вносяться, як дані зі вторинного джерела.